an image

Po zjedzeniu tych wszystkich pyszności Ajzedoeg lubię placki zachęca do zrobienia czegoś dla ciała i ducha jak na przykład taniec współczesny.


Wywodzi się on z Europy z przełomu XIX i XX wieku. Jest odłamem baletu pozbawionym jego sztywnych reguł, a nastawionym na przekazywanie emocji przez tancerza. Jest to bardzo luźna forma tańca, która nie ma żadnych ograniczeń. Tancerz ma dowolność w kreowaniu ruchów, wykorzystywany jest tu między innymi: ciężar ciała, grawitacja, oddech.


W latach 70. XX wieku za sprawą niemieckiej tancerki Piny Bausch powstał teatr tańca, opierający się no technice tańca współczesnego.


Innymi znanymi prekursorami tego rodzaju tańca byli: Isadora Duncan, Ruth St. Denis, Martha Graham i Doris Humphrey.

Taniec współczesny jest oparty na tańcu klasycznym, nowoczesnym, jazzowym , nawet towarzyskim. Podstawowe elementy baletu mają tu szerokie zastosowanie oraz są nieodłącznym elementem każdego układu. Jednak taniec współczesny jest zupełnie innym rodzajem tańca, opartym głównie na uczuciach i emocjach tancerza, a mniej na technice. Dlatego też tancerze współcześni muszą być znakomitymi aktorami- z tą myślą powstał Teatr Tańca Współczesnego.